Turystyczny termos – który najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć ?

Planując wycieczkę powinniśmy zadbać o porządne przygotowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują ciepło lub chłód herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas utrzymywania temperatury, chociaż tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy dany produkt będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj praktyczność, budowa i surowce, z których termos turystyczny jest wykonany. Im silniej zależy nam na trwałości, tym lepiej szukać termosu stworzonego z wysokiej jakości surowców, jakie nie mają szkodliwych substancji i pozytywnie oddziałują na właściwe działanie termosu turystycznego.

Powinno się również pomyśleć o tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy pewność, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki warto zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, którym lepiej się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez długi czas tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby turystyczny termos okazał się najlepszy, musi posiadać właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Przeważnie zamknięcia są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach da się wybrać dużo termosów turystycznych, choć szczególnie znane i renomowane pochodzą od trzech producentów, od lat produkujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te gorzej spisują się w trakcie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firmy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Tworzone od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe i przez lata uczestniczą w największych wyprawach. Według firmy są tak niezawodne, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin stanie się co raz niższa/wyższa.

Termosy turystyczne firmy Thermos

Drugą tak samo popularną i mocno polecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.