Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć?

Lampa Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać?

Wybierając się na wycieczkę trzeba zadbać o dobre przygotowanie. Szczególnie jeśli jedziemy w góry albo planujemy długie zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Z reguły szczególnie interesującym nas kryterium jest czas zachowywania ciepła lub zimna, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród bardzo popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny nalepiej spojrzeć na parę ważnych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy turystyczny termos będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj wygoda, forma i materiały, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im silniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos stworzonego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie mają szkodliwych substancji i pozytywnie oddziałują na właściwe działanie turystycznego termosu.

Warto też pomyśleć o tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy przekonanie, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność swojego termosu. Z reguły turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki powinno się kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc sprawdzić, który termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym zakresie ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak turystyczny termos był dobry, musi mieć dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Z reguły zamknięcia są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej popularne turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić sporo termosów turystycznych, choć bardzo popularne i renomowane należą do trzech firm, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (one mniej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną tak samo znaną i szczególnie zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a świetne parametry zachowywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, bo silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas mycia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.