Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
Sierpień 29, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
Sierpień 29, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć ?

Decydując się na wycieczkę trzeba zatroszczyć się o porządne pakowanie. Szczególnie jeśli jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest długość zachowywania temperatury, choć tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród najbardziej zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos trzeba zwrócić uwagę na parę ważnych elementów, które mówią, czy turystyczny termos sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, forma i materiały, z których termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości surowców, które nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na właściwe działanie termosu turystycznego.

Powinno się też pomyśleć o tym, żeby termos posiadał powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy pewność, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z rąk również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Zwykle termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki warto zdecydować się na pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania chłodu lub ciepła. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby jednak turystyczny termos stał się dobry, musi mieć właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zwykle korki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne i polecane należą do trzech producentów, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te mniej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one mocno cenione przez wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe i od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że mogą służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem przemijających godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą tak samo popularną i często zalecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

Termos sklep

Komentarze są wyłączone.