Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR

Termokubek najlepszy dla Ciebie
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – który najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, dlatego że ma bardzo dobre właściwości izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów używanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, według której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest metoda nakładania. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega oraz kształtuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba skracać oraz układać, czym ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ogranicznie izolacyjnych właściwości. Poprawnie nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie budową oraz parametrami, co sprawia, że pasują do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wnętrz. Doskonale nadaje się również do izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do ocieplania natryskowego zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się też rozłożyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno oraz elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, by przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby wykonać natrysk odpowiednio niezbędne są sprzyjające warunki, takie jak optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę uzasadnia odrębność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Z tej przyczyny często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, przez co konieczna będzie uzupełniająca osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest bardzo przyczepna, z powodu czego nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie ważne jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za minus możemy wziąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Również w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.