Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Sposoby na płaski brzuch – odchudzanie, ćwiczenia i lipomasaż
7 kwietnia, 2017
dj z łodzi dj na potańcówki i prywatki profesjonalny dj
Organizowanie imprezy – dobry DJ nie jest zły
9 kwietnia, 2017
Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do czasu ukończenia przez nie 18 lat, zaś w przypadku dzieci bardzo chorych ciężar taki mówiąc w skrócie nie zanika w sumie nigdy. Póki dziecko wcale nie jest w stanie pokrywać kosztów utrzymania samo, a mianowicie zapewnić sobie wszelkich potrzebnych środków do życia, to naturalnie rodzice są zobowiązani realizować owy obowiązek. Wyłącznie w przypadku, gdy kapitał dziecka jest duży i powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wówczas rodzice nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się jest priorytetowym powodem przyznawania poprzez sąd alimentów.

Bez wątpienia na wstępie sprawa prezentuje się tak, że któreś spośród rodziców idzie do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero potem na jednego z byłych współmałżonków są nakładane alimenty.

Omawiane zobowiązanie występuje od terminu narodzin dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono miało możliwość funkcjonować samodzielnie. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest równoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz zdobyciem dokumentu tożsamości. Tak naprawdę żaden regulamin nie informuje ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bo każdy przypadek musi obowiązkowo być rozważony indywidualnie. Punktem odniesienia oczywiście jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niespłacania alimentów, gdyż był on przekonany, iż skończenie przez dziecko 18 lat jest jednoznaczne z ustaniem ich opłacania. W czasie konwersacji jasne staje się jednak, iż niepełnoletnie dziecko kontynuuje naukę na studiach lub ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie miało możliwości się uniezależnić wskutek skomplikowanej choroby, m in. z powodu autyzmu.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest kilka sytuacji, które bynajmniej nie uwalniają rodziców z zobowiązania pokrywania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (czy zamążpójście) z równoczesną niemożliwością autonomicznego utrzymania się. Bez wątpienia w pierwszej chwili małżonkowie się wspierają we wszelakich bytowych kwestiach, stąd jeśli któreś spośród nich zarabia sporo oraz potrafi współmałżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice absolutnie nie powinni już finansować dziecka. Jeżeli jednak spotykamy się z sytuacją odwrotną – małżonek krótko mówiąc nie jest w stanie dać materialnego wsparcia obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Czasami rzecz jest jednak tak złożona, że porada specjalistycznej kancelarii jest wprost niezbędna.

Alimenty obowiązkowo muszą płacić rodzice na własne niewidome dziecko, które wcale nie może samodzielnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma inwalidztwo konkretnej grupy bądź niezdolność do pracy. I wcale nie ma tu znaczenia motyw wspomnianego stanu rzeczy, przykładowo kiedy dziecko nadużywa alkoholu lub zażywa twarde narkotyki. Słowem, dziecko z nieuleczalną chorobą fizyczną bądź intelektualną muszą utrzymywać oboje rodzice. Częstokroć do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy wcale nie planują chorego dziecka utrzymywać i podejmują się wszelkich czynności – naturalnie celowo – aby nie wypłacać alimentów i pozbyć się obowiązku.

Osiemnastoletnie dziecko może uzyskiwać alimenty również wówczas, kiedy ukończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie podjęło pracy oraz nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli planuje otrzymać alimenty od swoich rodziców, powinno bezwzględnie ujawnić, że jego sytuacja materialna jest zła, np. żyje w ubóstwie.

Alimenty z pewnością zdobędzie każde dziecko, jakie kontynuuje naukę, np. w szkole zawodowej albo na uniwersytecie. Zasadniczo, do czasu gdy dziecko się uczy, oboje rodzice mają obowiązek wypłacać alimenty. Ustąpienie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy córka, mimo iż chodzi do szkoły – potrafi na własną rękę się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Rodzice nie powinni spłacać alimentów wtedy, kiedy dziecko posiada takie dochody, że może pokryć wszelkie koszty życia, m in. sfinansować mieszkanie, pożywienie, podłączenie do Internetu i różne inne konieczne do normalnego egzystowania rzeczy. Przychodem w ogóle nie musi koniecznie być w owym przypadku tylko zatrudnienie na cały etat, ale również zasiłek pielęgnacyjny, stypendia otrzymywane na uczelni wyższej czy zyski uzyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Czasami na skutek konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Syn zatrudnia któregoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, gdyż ma pracę zarobkową w wymiarze 1/6 etatu i nie posiada zasadniczo środków do życia.

Zobowiązanie alimentacyjne wygasa czasem przed uzyskaniem przez córkę pełnoletności, jednak owe sytuacje są bardzo rzadkie. Dziecko musi ukończyć szkołę oraz uzyskać fach, dzięki któremu będzie miało szansę zapewnić utrzymanie mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru fundamentalnych czynników: umotywowanych oczekiwań dziecka, szans zarobkowych rodziców, zdolności finansowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę osobiste starania rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, planujesz dowiedzieć się dużo więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i pozostałych usługach świadczonych przez pełnomocników wejdź w odsyłacz z boku – Kancelaria adwokacka Toruń – a na pewno znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.