Optymalizacja witryn

Sklep internetowy przygotowany przez WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Elektroniczna księgowość
21 września, 2020

WordPress zapewnia wiele opcji jeśli chodzi o tworzenie stron WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki funkcjonalnościom WordPressa budowane są strony, jakie da się w prosty sposób rozwijać także ze względu na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny internetowej na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić wtyczki i narzędzia zaprojektowane do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem bardzo korzystnym do optymalizacji stron WWW jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie w głównej mierze ocenia czas, jakiego wymaga przeglądarka, aby w pełni wyświetlić stronę . Na bazie danych Google wskazuje ocenę w skali 0-100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak niska ocena punktowa może wywołać jej obniżenie. To co najważniejsze w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza analiza danych, jakie oddziałują na taki albo inny wynik. Za sprawą Page Speed Insight wiadomo, jakie elementy wymagają poprawy. Dla przykładu należy zmniejszać rozmiary grafik, eliminować elementy blokujące renderowanie, usuwać niepotrzebne już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron WWW na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje w podobny sposób do Page Speed Insight, jednak jest trochę bardziej funkcjonalne, ze względu na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Ocenia stronę ze względu na jej działanie. Analizuje między innymi czas ładowania witryny, wykrywa nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy niezbędne do naprawy, aby zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są np. opisy alternatywne, przystępność języka i wyraźna struktura.

Następny parametr – best practices – ocenia opcje witryny WWW pod względem zachowań użytkowników. Na przykład ocenia możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, sprawy techniczne jak odpowiednie rozmiary pokazywanych grafik albo dobre użycie kodów HTML. Google Lighthouse ocenia stronę także na podstawie SEO. Weryfikuje między innymi wykorzystanie opisów meta czy atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli Progressive Web App (PWA) ma za zadanie oceniać, czy strona zawiera funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy właściwie działa w formie mobilnej. Tak dokładny audyt wskazuje wszystkie niedoskonałości, jakie należy zmienić dla jak najlepszej optymalizacji witryny internetowej na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w odróżnieniu od Lighthouse oraz Page Speed Insight koncentruje się przede wszystkim na urządzeniach mobilnych. Najistotniejszej ocenie podlega czas ładowania strony oraz metoda wyświetlania jej na telefonach. Test My Site oferuje szczegółowy raport pokazujący elementy, które należy poprawić. Dla przykładu wskazuje zasoby utrudniające renderowanie, wydajność JavaScript, a także podpowiada wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Ta funkcja wskazuje także ulepszenia, jakie pomogą dopasować stronę do wymagań użytkownika, na przykład działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google wskazuje także usprawnienia związane z takimi działaniami, jak łatwa rejestracja, logowanie oraz płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi wskazujących istotne usprawnienia pozytywnie wpływające na optymalizację witryny internetowej.

Wtyczki do optymalizacji stron WWW na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron na Wordpresie da się wykorzystać także przygotowane w tym kierunku wtyczki. Używając WordPressa otrzymuje się dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, jakie posiadają wiele ciekawych dodatków, wzbogacających witryny WWW. Wtyczki związane z optymalizacją mają za zadanie dodawanie usprawnień, jakie oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki jest optymalizacja od strony kodów HTML oraz CSS. Poprzez tę wtyczkę usuwane są zbędne znaki w kodzie HTML. Za jej sprawą możliwa jest także optymalizacja obrazów i czcionek. Poza tym wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, a to skraca czas wyświetlania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, która analizuje wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. fraz kluczowych, atrybutów alt, meta opisów albo parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych poszczególnych elementów, a ponadto wtyczka wskazuje poprawnie zrealizowane elementy i te, jakie należy poprawić w treści, aby uzyskać jak najwyższe efekty optymalizacji witryny internetowej na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas wyświetlania witryny. Za sprawą tworzonych reguł poprawia wydajność witryny co sprawia, że wyświetla się ona zdecydowanie szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem i na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zachowuje statyczne pliki w trakcie pierwszego wejścia na stronę, a przy następnych razach wyświetla ją bez obciążania serwerów.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.