Z czym wiąże się zawód księgowej?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki bez zaświadczeń
Wrzesień 2, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
Wrzesień 2, 2020

Księgowość przynajmniej niektórym osobom kojarzy się z wytężonym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i zgiętą nad starodawną maszyną liczącą oraz tajemniczymi rozliczeniami oraz niezbyt obfitym wynagrodzeniem Naturalnie ten obraz pasuje raczej do kadru z filmu, niż do sytuacji faktycznej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do specjalnych programów komputerowych, odręcznie w sumie nie przygotowuje żadnych druków i stąd nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym wydziałem w każdej placówce, nawet wówczas, kiedy jest wykonywana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej podstawowych obowiązków trzeba zaliczyć: sporządzanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie danych, notowanie danych do systemu rachunkowego, obliczanie zobowiązań przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę jednocześnie z pozyskiwaniem zdolności ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Bez cienia wątpliwości najatrakcyjniejszą posadą jest posada głównej księgowej, która sprawdza ruch zasobów finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się sprawami urzędowymi, zawiaduje pomocnikami i ma zawsze na oku rozwój swego resortu.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę także otworzyć własną działalność gospodarczą, więc utrzymywać indywidualne biuro rachunkowe i osobiście obsługiwać Interesantów. Tutaj jednak niezbędna jest zgoda Ministra Finansów – należy potwierdzić wiedzę i umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (natychmiast po ukończeniu konkretnych studiów). Aby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie bezproblemowe. Należy zdecydowanie znać specjalistyczne kodeksy, jednocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa powinna mieć więc obszerną wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W owym przypadku nieodzowne jest zrealizowanie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach potrafią się troszkę od siebie odróżniać). Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie tytułu magistra, lecz o należytą wiedzę. Zaś takiej w sumie nie ma możliwości dostać na pozostałych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności wyuczonych, musi mieć także kompetencje „naturalne”, przykładowo perfekcję i solidność w wykonywaniu wszelakich obowiązków. Jeden błąd w rachunkach potrafi mieć zgubne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (gdzie mamy do czynienia z ogromnym transferem pieniędzy), lecz też mniejsze oraz pojedynczy Klienci. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z obszaru opracowywania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania rozliczeń z US, jak i układania sprawozdań, przykładowo dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, iż zadaniem osoby zarabiającej w księgowości jest zgłębianie wiedzy i doskonalenie zdolności. Inaczej mówiąc, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest w takim przypadku podstawą do wykonywania owego zajęcia, natomiast praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę zyskać wielu Odbiorców.

W ostatnim czasie niezmiernie modna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Interesanci nie muszą opuszczać budynku albo placówki, żeby ich rzeczy zostały dobrze załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i zabiera wszelakie formularze do zestawień. Czasem może też posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam na miejscu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest interesującym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od paru lat działają w takiej specjalności i w sumie nie chcą już podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie biura rachunkowego łączy się jednak z paroma postulatami, np. wysokimi wydatkami środków finansowych. Koszt utworzenia odrębnego biura rachunkowego jest uzależniony zwykle od miejsca, w jakim miałoby ono działać. W centrum metropolii wydzierżawienie lokum na biuro będzie sporo kosztowniejsze niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż dużą liczbę papierów można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej korzystnym pomysłem, szczególnie, jeśli zaledwie zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie wolno narzucać Klientom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, które wypatrzymy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i zakresem usług. Przygotowywanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Każdorazowo przygotowuje się podział na liczbę papierów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w odnośnik tu

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.