Jak wygląda praca w księgowości?

wynajem telebimów obsługa masowych wydarzeń ekrany LED
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
13 kwietnia, 2017
grafik toruń ulotki reklamowe agencja reklamowa
Trendy w projektowaniu stron www
14 kwietnia, 2017
księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość wielu osobom łączy się z wytężonym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz skomplikowanymi obliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Oczywiście ów obraz pasuje bardziej do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji życiowej. W praktyce księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, ręcznie wcale nie przygotowuje dodatkowych rachunków oraz stąd nie zarabia mało (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym obszarem w każdej placówce, choćby w takiej sytuacji, gdy jest wykonywana na odległość i tym samym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej kluczowych zobowiązań można zaliczyć: wykonywanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, weryfikowanie badań statystycznych, wpisywanie informacji do systemu księgowego, przeliczanie zobowiązań przede wszystkim dla przeróżnych instytucji, np. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma szansę razem ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia ubiegać się o lepszą posadę w przedsiębiorstwie. Z pewnością najlepszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która kontroluje transfer zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się sprawami oficjalnymi, steruje podwładnymi oraz zabiega o postęp swego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę również otworzyć swoją działalność gospodarczą, zatem utrzymywać swoje biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednakże wskazana jest aprobata Ministra Finansów – trzeba potwierdzić praktyczne umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (natychmiast po zrealizowaniu określonych studiów). Aby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Wykonywanie księgowości w sumie nie jest takie banalne. Trzeba koniecznie znać wszystkie przepisy, równocześnie z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa powinna posiadać więc rozległą wiedzę, gdyż to ona odpowiada za obrót kapitału firmy. W przedstawionym przypadku pożądane jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalności na wybranych uniwersytetach mogą się troszkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o pokazanie stopnia magistra, ale o stosowną wiedzę. Zaś takiej w ogóle nie ma możliwości zdobyć na konkurencyjnych specjalizacjach. W dalszej kolejności księgowa powinna uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli chce, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji uzyskanych dzięki praktyce, powinna mieć również umiejętności „naturalne”, np. skrupulatność i obowiązkowość w spełnianiu wszystkich zadań. Jeden błąd w rozliczeniach czasem może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie mamy kontakt z olbrzymim obiegiem kapitału), lecz również mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa może zaproponować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z zakresu wykonywania księgi przychodów i rozchodów (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, przygotowywania pitów, a także tworzenia podsumowań, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobrze jest wspomnieć, iż zadaniem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz ćwiczenie predyspozycji. Inaczej mówiąc, wykształcenie jest w takim razie bazą do wykonywania niniejszego zajęcia, a zdobyte doświadczenie tym, czym mamy szansę przekonać do siebie sporą liczbę Klientów.

W ostatnim czasie niezwykle rozpowszechniona stała się „rachunkowość online” czy pomoc „mobilnego biura księgowego”. W takim przypadku Odbiorcy w sumie nie muszą opuszczać budynku lub instytucji, ażeby ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w ustalonym miejscu i pobiera wszystkie materiały do obliczeń. Czasem może też pozostać w firmie, której pomaga i tam niezwłocznie uporządkować dokumenty.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest doskonałym wyjściem głównie dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w branży i stąd nie pragną aktualnie zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie przedsiębiorstwa księgowego jest połączone jednakże z paroma postulatami, np. znacznymi nakładami środków finansowych. Koszt utworzenia odrębnego biura księgowego zależy przeważnie od miejsca, w jakim miałoby się ono znajdować. W śródmieściu wydzierżawienie lokum na biuro będzie o wiele kosztowniejsze niż na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, iż większość papierów można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest jak najbardziej znakomitym wyjściem, szczególnie, gdy świeżo rozpoczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby uruchomienia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy wyznaczać Odbiorcom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, które znajdziemy w taryfikatorach pozostałych firm. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa i profilem usług. Przygotowywanie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie wykonuje się podział na ilość papierów.

Jeśli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, kliknij w odsyłacz w tym miejscu – Księgowość

Komentarze są wyłączone.