Kupujemy dom. O tym należy pamiętać

Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni – artystyczne dekoracje
14 grudnia, 2017
Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – poczuj się jak w grze FPS
5 stycznia, 2018

Kupno domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy mają swój czar i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiego budynku pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest ważne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Stawkach czy w Grębocinie i podobną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa kwestia do zbadania. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie powinno się żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób ważna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Nieruchomości w Toruniu i okolicach —> Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.