Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie granic działki
Sierpień 9, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne Toruń
Sierpień 16, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Należy zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy powinien być przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać surowych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób złączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.