JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy

Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszki ortopedyczne – jak spać
Luty 15, 2019
Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?
Marzec 23, 2019
JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są ciężkie w pielęgnacji. Jest to kończyny, na których dźwigany jest cały ciężar naszego ciała. Często zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji stóp. Wynikiem tych pominięć niejednokrotnie są takie dolegliwości jak m. in.: haluksy, odciski a nawet infekcje grzybicze. Jak zatem pielęgnować stopy? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych tricków.

KĄPIELE W SOLI KOSMETYCZNEJ

Moczenie stóp w wodzie z solą kosmetyczną nie tylko ogranicza obrzęki, ale też zmiękcza skórę. Kąpiele polecane są szczególnie paniom, które muszą na co dzień nosić obuwie na obcasach. Szpilki działają niekorzystnie na stopy, dlatego trzeba dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Kąpiele solne to nie tylko relaks ale także wsparcie w pielęgnacji skóry stóp. Do wody można też dodać różne preparaty o działaniu przeciwzapalnym, złuszczającym np. różnego rodzaju oleje. Działanie przeciwzapalne ma olejek herbaciany. Przeciwbakteryjnie działa też lawenda.

REGULARNE POZBYWANIE SIĘ ZROGOWACEŃ

Istotnym elementem pielęgnacji skóry stóp jest częste złuszczanie martwego naskórka. Nie należy do tego stosować pumeksu. Dlaczego pumeks jest niebezpieczny? Ponieważ ze względu na swoją charakterystyczną porowatą powierzchnię sprzyja rozkwitowi bakterii. Jeśli decydujemy się na używanie pumeksu, nie zapominajmy o tym, by po jednorazowym wykorzystaniu wylądował w koszu. Bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnej tarki- można ją dokładnie oczyścić i użyć ponownie. W sklepach znajdziemy też mnóstwo specjalistycznych peelingów, które zawierają minerały, które bardzo dobrze radzą sobie ze zrogowaceniami.

NAWILŻANIE STÓP

Stopy jest dosyć problematyczna głownie dlatego że zawiera małą ilość gruczołów łojowych. Z tego powodu szybko ulega rogowaceniu. Nawilżanie to najbardziej istotny element pielęgnowania o skórę stóp. Kosmetyki nawilżające powinno się stosować każdego dnia. Odbuduje to warstwę lipidową i pomoże zmiękczyć na skórę stóp. Dla silnie zrogowaciałej skóry warto pomyśleć o maskach nawilżających: wmasowuje się je na noc, aby rano móc podziwiać perfekcyjnie gładkie stopy.

PIĘKNE PAZNOKCIE

Pielęgnacja stóp to nie tylko dbałość o gładką skórę. Trzeba zadbać także o paznokcie. Systematyczne obcinanie paznokci to podstawowy zabieg. Prócz obcinania istotne jest też odpowiednie piłowanie. Nie wolno obcinać paznokci zbyt krótko, ponieważ mogą boleśnie wrastać w ciało. Kluczem do zadbanych stóp jest też opiłowanie rogów paznokci.

CZĘSTE PROBLEMY ZE SKÓRĄ STÓP

PĘKAJĄCA SKÓRA PIĘT

Natężone przesuszanie skóry to najczęściej efekt braku witaminy A. Najlepszym trickiem na tę niedogodność są relaksujące kąpiele solne. Apteki oferują też duży wybór kremów gojących, które szybko poradzą sobie wszystkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są irytującym ale także powszechnym problemem. To zrogowacenia o kształcie stożka. Często są źródłem dużego dyskomfortu, dlatego że wbijają się w stopę. Nagniotki najskuteczniej zlikwiduje podolog, ale można też spróbować się ich pozbyć przy pomocy domowych sposobów. W tym celu należy zakupić płyn na odciski. Przed zastosowaniem płynu, wymoczmy stopy w gorącej wodzie z solą kosmetyczną. Taka kąpiel powinna potrwać przynajmniej 15 minut. Kolejnym krokiem jest posmarowanie odcisku specjalnym preparatem. Kolejno powinno się złuszczyć stwardniałą skórę pumeksem i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest dosyć problematyczna przede wszystkim dlatego, że zawiera więcej gruczołów potowych niż łojowych. Co trzecia osoba boryka się z nadpotliwością stóp. W tym wypadku najistotniejsza specjalna higiena. Pielęgnację ułatwiają liczne preparaty stworzone dla osób, które mają problemy z silną potliwością stóp. Przydatnym będzie więc zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeżeli to możliwe, należy też wymienić obuwie: w godzinach pracy nosić lżejsze obuwie. Dużą pomocą mogą okazać się solne kąpiele z dodatkiem olejków. Najlepsze z nich to m. in. olejek z drzewa herbacianego i lawenda.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Codziennie musisz zakładać obcasy? Czy jesteś świadoma jak cierpią twoje stopy? Haluksy są poważnym problemem. To zwyrodnienia kości palucha, które powodują ból i skrzywienia kości stopy. Silnie obciążony paluch często wykrzywia się ku środkowi. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają nie tylko buty na obcasie ale też obuwie z czubkiem. Palce stopy pracują wtedy w nienaturalnym ułożeniu, przez co ulega dużym przeciążeniom. Jak zaradzić haluksom? Jest wiele sposobów, jednak tylko niektóre są skuteczne. Pierwszym z rozwiązań są dystraktory nocne- poprawiają one położenie palucha. Zakłada się je jednak tylko na noc, dlatego ich efektywność jest mała. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do odpowiedniej pracy w ciągu dnia, dlatego skrzywienia stopy stale postępują. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dobranie dla każdego pacjenta oraz odpowiednie ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w wypracowaniu najbardziej widocznych efektów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.