Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK PIELĘGNOWAĆ STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Egzaminy językowe z Angielskiego – Jaki wybrać
20 maja, 2019

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te dotykają dużo częściej panie niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które mocno eksploatują i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są jeszcze większe, a kiedy połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność zapisana w genach- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub rodzice mają problem z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być absolutnie szpilki. Nie zaleca się też noszenia obuwia wąskich, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Dodatkowo warto dbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zgłoś się do lekarza, który poleci ci odpowiedni środek, który zahamuje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna proponuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból spowodowany przez deformacje. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w zdrowej pozycji, a przez to eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – to lecznicze poduszki żelowe, które utrzymują stopę w prawidłowej pozycji, zmniejszają nacisk i zatrzymują postępowanie deformacji. Dedykowane są szczególnie dla kobiet, które bardzo często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je przede wszystkim do leczenia haluksów a także do polepszenia wyników rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korekcyjny

W przypadku gdy leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Aktualnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Komentarze są wyłączone.