Radiologia u dentysty

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

RTG zębów w gabinecie stomatologicznym

Radiologia u stomatologa służy tak naprawdę trafnej diagnostyce przypadku. Stomatolodzy zlecają badania RTG, by mogli osiągnąć obszerne dane na temat ułożenia oraz zdrowia zębów w jamie ustnej. Przeważnie dzięki temu następuje przybliżenie dolegliwości, ukrytych, w trakcie podstawowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Przeważnie takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2-3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo przybliża poszczególne zęby, dzięki czemu upraszcza stomatologowi diagnozę. Z kolei RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia pełen komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne odsłania umiejscowienie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co przedstawia obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań RTG w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty konieczne są dla wielu dziedzin stomatologii. Zazwyczaj, specjalistycznego użycia rentgena, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się także jako podstawowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują wcześniejszego odczytania ułożenia zębów. Za pomocą tego dentysta ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak dużą dziurę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi oraz doznał urazu zębów lub szczęki, stomatolog też kieruje go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów ukazuje  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże miejsce narzędzia, jeśli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a także jest niezbędnym krokiem w diagnostyce raka.

Najczęściej stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po zakończeniu leczenia, by sprawdzić jego rezultat.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów u stomatologa?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych realizuje się badania RTG na miejscu na jednym spotkaniu w trakcie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na nową wizytę, ani specjalnie szukać pracowni RTG. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia RTG zębów nie boli oraz nie wymusza od pacjenta przygotowań. Można tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, wypić oraz przyjąć swoje leki.

Jedynym przygotowaniem przed badaniem radiologicznym zębów jest usunięcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru twarzy i szyi. Dlatego na rentgen u stomatologa wygodniej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a minutkę przed zabiegiem należy ściągnąć okulary, protezy oraz słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u dentysty zajmuje tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologii, zwykle jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto dodać, że stomatolog, wykonujący rentgen rozmawia z pacjentem oraz informuje go o kolejnych etapach zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie budzą niepokój, z powodu promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, natomiast nie ma powodów do obaw, dlatego że w trakcie wykonywania zdjęcia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Organizm przyswaja znikomą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada specjalny ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie wykonywać rentgen za często, maksymalne co pół roku, dlatego należy przypomnieć sobie, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG powinny omijać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Skoro rentgen zębów da się przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto znaleźć zalety tego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika prześwietlenia pełniła klisza, która zazwyczaj wymagała dużo miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można zostawić w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie obrazu zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez potrzeby wożenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je obejrzeć oraz swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.