Klimatyzatory do domu – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u dentysty
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej dostępny dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej aby był w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur pomiędzy pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, aby nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

By działanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki typ klimatyzacji można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można zainstalować kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie wybierana do domu, z uwagi na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz zabranie go, gdy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz odpowiednio użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy w roku, by nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest często zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu ma wpływ wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć też przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.