Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki brukowej Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera redukowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi w zakresie 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, najczęściej to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Rodzaje okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niską cenę. Żeby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg 6 komór wewnętrznych i załączenie potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, aby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości izolacji termicznej, z tej przyczyny rzadziej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy robione są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach przeważnie zwracamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest porządną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Minimalne straty cieplne zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności wynikające z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane okna pasywne dość efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz surowiec, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza i nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, gdy okno nie będzie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym celu przemyśleć zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacząco zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ utraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.