Kostka brukowa na tarasie

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Implanty Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zepsuła się zbyt szybko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale także najlepszych tworzyw do stworzenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie tanich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy bardzo usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei ogólna dostępność w praktycznie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby zabrakło kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrać do swoich możliwości finansowych ze względu na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, skoki temperatury i silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Największą niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być wykonany w prawidłowy sposób, co często wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że główną rolę odgrywa tutaj ułożenie, żeby podjazd był wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać pozostawiania obszernych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary zasypać piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu stempli oraz form. W ten sposób możemy uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dostosować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.