Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Wybieramy dobry materac do spania
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest ważne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Utrata nawet jednego zęba może spowodować m. in. zauważalne zmiany w funkcjonowaniu stawów skroniowo- żuchwowych. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

Jak najlepiej uzupełnić ubytek?

  1. Proteza: wady i zalety

Rozwój stomatologii we współczesnych realiach jest bardzo szybki. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem dopasowania jak i estetyki wykonania. Do głównych zalet protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i niską cenę w porównaniu z implantami. Jeśli chcesz zdecydować się na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Sztuczną szczękę należy wymieniać systematycznie raz na pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Spektrum cen jest szerokie. Koszt zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Czym są implanty zębowe? To nowoczesny sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Największą zaletą implantów jest nie tylko mała inwazyjność zabiegu, ale przede wszystkim ich trwałość. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Implanty są wybierane przez pacjentów częściej także głównie dlatego, że nie powodują szkód względem pozostałych zębów. Protezy tradycyjne mogą doprowadzić do odleżyn jamy ustnej oraz zaniku kości wyrostka zębodołowego. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki nim, organizm bardzo łatwo integruje wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Które implanty wybrać?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybór materiałów ma duże odzwierciedlenie w cenie. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy a implanty: podsumowanie

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Korzystniejszy wariant cenowy prezentuje protetyka tradycyjna. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań dla Twojej jamy ustnej. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl

Komentarze są wyłączone.