Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Kostka brukowa na tarasie
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja montaż i serwis w Toruniu
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest używane, nie tylko ze względu na świetne cechy termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą zaletą, wobec której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu doskonale przylega i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i cechami, co sprawia, że są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana jest przeważnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się także w ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR da się też zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno i metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami potrzebne są sprzyjające warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po zastygnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, więc nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko utworzenia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego utrzymuje się na wielu materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności albo właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Szczególnie kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tym przypadku da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki albo nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Izolacje natryskowe

 

Komentarze są wyłączone.