Spisywanie umowy najmu okazjonalnego

grafik toruń ulotki reklamowe agencja reklamowa
Trendy w projektowaniu stron www
14 kwietnia, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowań za wypadki
16 kwietnia, 2017
notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Wynajem mieszkań – umowa najmu okazjonalnego

Wynajmowanie lokalu mieszkalnego czasem może być powiązane z różnorodnymi, a częstokroć nawet wyjątkowo uciążliwymi komplikacjami. Na stronach poświęconych mieszkaniom do wynajęcia aż roi się od nowości w kwestii nierzetelnych lokatorów i nierzetelnych wynajmujących. Zrujnowane meble i akcesoria meblowe, powyrywane podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, brak realnej możliwości „wypędzenia” mieszkańców na skutek ciąży najemcy – to wyłącznie niektóre przypadki. Do tej pory użytkownicy czuli się tak naprawdę bezkarni, bowiem w przewadze przypadków podpisywali umowy bez daty oznaczającej wygaśnięcie umowy. W przypadku kiedy wynajmujący z jakiegokolwiek względu wolał pozbyć się najemców, w pierwszej kolejności musiał przekazać im wypowiedzenie z należytym wyprzedzeniem, natomiast następnie mógł zabiegać o eksmisję. Opisana sytuacja mogła utrzymywać się jednak przez wiele lat, m in. na skutek okresu jesienno-zimowego, w czasie którego nie można usuwać mieszkańców lokali bądź z powodu „polowania” na lokum socjalne przyznawane przez miasto. Z drugiej strony to posiadacze mieszkań własnościowych częstokroć nie parafowali porozumień dotyczących wynajmu, obarczali solennymi należnościami za remonty najemców albo absolutnie nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna i właściciel lokalu prywatnego ma z niej podejmować pieniądze wyłącznie w przypadku sporych uszkodzeń w mieszkaniu absolutnie nie połączonych ze zwykłym korzystaniem czy w takiej sytuacji, kiedy lokator nie spłaci wszystkich opłat połączonych z użytkowaniem mieszkania, m in. krótko mówiąc nie zapłaci za ogrzewanie.

Skala problemu spowodowała ustanowienie tzw. najmu okazjonalnego, jaki ma zapewniać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela, jak również dla domownika. Jest ona aktualna jedynie w przypadku parafowania jej u notariusza. W innym przypadku jest zwyczajnie nieważna i stąd nie będzie można się na nią powoływać. Najem okolicznościowy to odmiana wypożyczania lokali mieszkalnych skierowana do osób indywidualnych, jakie od początku funkcjonowały w szarej strefie, a więc wynajmowały mieszkania bez „zbędnych” umów oraz zarazem wcale nie prowadzą w takim zakresie działalności gospodarczej. Koniecznie muszą to być też osoby, które wypożyczają lokale na termin nie dłuższy aniżeli 10 lat.

Co jest niezbędne do podpisania umowy najmu okazjonalnego?

Zwłaszcza deklarację użytkownika, w którym wskazuje lokal, do jakiego musi koniecznie przewieźć wszystkie swoje rzeczy w przypadku wymówienia umowy albo eksmisji. Wcale nie chodzi w tym miejscu o humory właściciela mieszkania, więc sprawy, kiedy bez uprzedzenia wchodzi on do domu oraz stwierdza, iż na drugi dzień wszyscy mieszkańcy powinni się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – krótko mówiąc nie jest to zbieżne z prawem, zaś po drugie – właściciela także dotyczą pewne przepisy. Wynajmujący musi mieć istotny powód, aby uznać, iż wymogi umowy zostały naruszone.

Obowiązkowa jest również zgoda właściciela mieszkania, do jakiego użytkownik ma przetransportować swoje rzeczy w czasie drażliwej sytuacji (często w trakcie eksmisji). Część lokatorów posiada dom rodzinny lub „miejsce”, jakie na własne potrzeby komuś wypożyczają. Mogą w umowie wprowadzić dodatkowo miejsce zameldowania. Wszelkie umowy, jakie krótko mówiąc nie zawierają takich oświadczeń, nie będą akceptowane przez notariuszy – nie spełniają bowiem głównych zaleceń.

Jakie są kwoty związane z podpisaniem umowy najmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to zwykle 1/10 zasadniczego wynagrodzenia za zatrudnienie. W zasadzie nie jest to zatem stawka rujnująca, a biura notarialne częstokroć proponują swoje usługi w dobrych cenach. Opłata zawsze dotyczy właściciela, więc osoby która jest posiadaczem lokalu. W przypadku kiedy właściciel próbuje obciążyć nas taką opłatą (i na przykład kaucją w wielkości 20-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), wtedy dużo lepiej zrezygnować z wynajmu. W interesie prywatnego właściciela jest uchronienie się przed problemami z domownikiem, lecz jeżeli ktoś na wstępie ma wymienione życzenia, wtedy dużo lepiej zaniechać podpisania umowy niż potem w ogóle nie otrzymać „zwrotnej kaucji”. A co nie mniej znaczące – jednomyślnie z przepisami kaucja nie powinna być większa aniżeli 6-krotność czynszu wynajmu. W przypadku kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do właściciela mieszkania, lecz zamierzamy wyselekcjonowane lokum wydzierżawić, koniecznie trzeba wykonać (oraz wydrukować) fotografie odzwierciedlające stan domu przed przeprowadzeniem się. Wszelkie zatargi dotyczące tej kwestii będzie można bezproblemowo wyjaśnić przyrównując wygląd domu z fotografii z ostatnim, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Użytkownik ma prawo w takiej umowie zażądać stałych comiesięcznych sum” (bez perspektywy ich podwyższenia, jeżeli mieszkaniec się nie zgodzi) – wymienione sformułowanie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Posiadacz mieszkania własnościowego egzekwuje od domownika czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest całkowicie przesyłany do wspólnoty mieszkaniowej) i pobiera od niego opcjonalnie odpłatność za, np. Internet, w przypadku kiedy umowa była poświadczona przez wynajmującego mieszkania).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi taką rzecz podać do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za wpływ, który powstaje z wynajmowanego lokalu. Dziś kwota ta wynosi 8,5%, stąd wcale nie jest nadzwyczaj wysoka. Właściciel lokalu ma 14 dni od rozpoczęcia najmu na przekazanie do urzędu właściwego oświadczenia. Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, to wejdź w ten link – Notariusz

Komentarze są wyłączone.