Instalacje automatycznego nawadniania trawników

Fryzjer – jak nie dać się ogolić
Grudzień 20, 2019
Nowoczesne metody termoizolacji
Sierpień 28, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeśli ważne jest dla nas to, aby ogród wspaniale się prezentował, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, niestety tradycyjne sposoby nawadniania nie dość, że pochłaniają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale też mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwyczajnej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dojście do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż oraz które też usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie ograniczają wkład ludzkich rąk.

Jeśli zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, który pozwala na ustawianie momentu podlewania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja większego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania oraz instalacji pełnego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod ziemią. Potrzebne jest zastosowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które potrzebnych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi zostać rozłożony przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród ogrodowych zraszaczy dostaniemy kilka odrębnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako część składowa systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno znane dlatego że ich kluczową zaletą jest równe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich bazową zaletą uznajemy to, że po wykonaniu pracy chowają się pod ziemią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ponieważ ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze sprawdzają się w podlewaniu trawników i mają wiele funkcji oraz są wyższe jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu niewielkiej mgiełki, dlatego okażą się najlepsze dla roślin, które nie wymagają na raz dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zwykle stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto jest to system oszczędny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je zaledwie na małych przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Komentarze są wyłączone.