Stomatolog dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać dentystę, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Wizyty adaptacyjne

Lekarze podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej jest powodem stresu dla malucha. Jeśli więc masz w planach umówić swoje dziecko do lekarza, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się malucha z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej maluchom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest także udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też normalna rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluchowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele o kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, telewizor z kreskówkami rozpraszające uwagę malucha, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to tylko mało ważne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Fantazyjnie udekorowany gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań nowe. Dlatego nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić zaplanowane zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla maluchów

Znamy takie osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Nieleczone mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie kontrolować stan uzębienia malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane wręcz nieco otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla dziecka i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to zupełnie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym przypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie dentysta ma wymagane podejście do dzieci.

Podczas wizyty lekarz powinien też opowiedzieć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co właśnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wyjaśni i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i jak często je czyścić i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty można też nagrodzić smakową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.