Podjazd do domu – z czego budować

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Browar kraftowy – jak produkować
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zniszczała za prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć osuwania się, ale także najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z popularniejszych oraz tanich surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie formy bardzo usprawnia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast szeroka dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrac do swoich możliwości finansowych ze względu na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, wahania temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi i przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem tracić kolor, przez co traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz rosną, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać położony w poprawny sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że główną rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd stał się wytrzymały oraz by spełniał swoją rolę przez lata. Powinno się unikać pozostawiania sporych dziur między nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jeden przy drugim, a przerwy uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy stempli oraz form. W ten sposób możemy uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które łatwo można dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.