Okna pcv Toruń montaż i serwis

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Klimatyzacja i rekuperacja montaż i serwis w Toruniu
Wrzesień 1, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzatory Bydgoszcz
Wrzesień 2, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która wspiera zmniejszanie kosztów grzewczych. Jednym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim efektywną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wlicza się ok. 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, zazwyczaj to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niską cenę. By jednak okna PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są z reguły wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, by były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termo izolacji, z tego względu niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Małe straty cieplne gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej zapłacimy za docieplenie wnętrza lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z montażem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski płynące z dobrej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać także o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane pasywne okna dość wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Powinno się sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy i materiał, z jakiego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto tutaj przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, jaki wykona pracę sumiennie. Błędny montaż skutkuje tworzeniem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu trzeba przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.