Ocieplanie natryskowe domu pianą PUR

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest wykorzystywane, nie tylko ze względu na wspaniałe cechy izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą mocną stroną, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że doskonale przylega oraz układa się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały izolacji termicznej należy docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, dlatego są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR wykorzystywana jest głównie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się także w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Taki rodzaj pianki PUR można również umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, np. drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, by przed ociepleniem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  W ten sposób osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić to właściwie potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR motywuje inność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Dlatego tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie specjalna osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, z powodu czego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności i właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie odkształca. Bardzo kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Komentarze są wyłączone.