Kupujemy dom od developera

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy wymarzony dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 65 metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Najczęściej znajduje się on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Stare, domy mają własny charakter i klimatyczne wnętrze. , że remont takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do zbadania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.