Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachu i poddasza
17 września, 2020
Sklep internetowy przygotowany przez WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspomaga redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie skuteczną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz dość niewielki koszt. Aby okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zastosowanie specjalnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wytyczne, ale ich główną zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o pasywnych oknach zazwyczaj kierujemy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niska utrata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Małe straty ciepła zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do zwykłych okien, oszczędności wynikające z porządnej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie zamontowane okna pasywne dość efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią i powstawaniem pleśni i grzybów. Należy wskazać na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Powinno się zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz tworzywo, z którego zostanie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad doborem okuć i uszczelek, które mają wielki wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym celu przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż starannie. Błędny montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.