Pianka PUR – nowa metoda ocieplania

Serwis klimatyzacji i wentylacji
Serwis klimatyzacji i wentylacji – wybierz właściwie
Styczeń 19, 2018
Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny stemplowany
Styczeń 22, 2018

Budowa domu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Jednak na uwadze trzeba mieć fakt, że każda budowa to ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Schemat domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przeanalizować trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale także rozłożenie pokojów. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy mieszkaniec miał swój własny kąt. Przeanalizować należy także o położeniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Kluczową sprawą jest też wybór właściwej metody ogrzewania. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W tym przypadku przeanalizować trzeba zainstalowanie pieca węglowego albo olejowego. Decyzja ta wpływa na domowy budżet, ale także na komfort klimat wewnątrz pomieszczenia.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Nasz dom będzie tracił ciepło. Znaczące straty są efektem niewystarczająco zaizolowanego strychu. Dlatego sprawy izolacji nie należy umniejszać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Wykorzystywane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, określana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najpopularniejszym materiałem stosowanym do izolacji budynków jest styropian. Ma on wiele plusów:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych części domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców zajmujących się ocieplaniem. Wełna jest niepalna, idealnie chroni przed denerwującymi dźwiękami. Ocieplanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo produkt ten nie jest lekki. Wełnę powinno się zabezpieczyć przed wodą przez wykorzystanie folii chroniących. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Pianka poliuretanowa jest coraz popularniejsza. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan występuje w licznych wariantach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Oba składniki doprowadza się do odpowiedniej temperatury i później pod wpływem ciśnienia powstaje pianka, którą używa się do termoizolacji. Pianka podczas natryskiwania powiększa objętość i momentalnie zastyga. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która szczelnie wypełnia każdą lukę. Pianka doskonale trzyma się niemal każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Pianka PUR w dwóch wersjach

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta ostatnia sprawdzi się przy termoizolacji budynków od zewnątrz. Oprócz ochrony przed stratą ciepła jest też idealnym produktem chroniącym przed wilgocią, przez to stosowana jest do ocieplania fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Jest to bardzo lekki materiał. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do termoizolacji wnętrz.

Plusy ocieplania pianką PUR

Pianka poliuretanowa jest bardzo uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno wnętrze:ścianki, posadzki, jak i zewnętrzne elementy: ściany, fundamenty. Używana jest jako produkt izolacyjny w budynkach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Termoizolacja z pianki PUR nie szkodzi alergikom. Warstwa pianki nie kruszy, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka poliuretanowa nie ma w składzie toksycznych substancji, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, w efekcie czego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka PUR nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Nie wymaga też zastosowania umocnień, bo doskonale przywiera do drewna, betonu czy papy. Podczas ocieplania domu trzeba uważać na mostki termiczne. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie ocieplenia metodą natryskową likwiduje ten problem. Poliuretan tworzy niewymagającą spoin strukturę dzięki czemu nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość izolacji nawet skomplikowanego kształtem dachu i to w ekspresowym tempie. Konfrontując, ocieplenie z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Odpowiednie ocieplenie domu to wydatek który należy przeanalizować i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować trzeba wady i zalety każdego ze sposobów. Dotychczas stosowane materiały wykorzystywane do izolacji od kilku lat mają poważnego konkurenta jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, doceniają oni jej niezawodność. Znacząca zaletą jest też niewielki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budownictwie mieszkalnym, ale także jako ocieplenie kurników i hal.

Pianka PUR, wiemy jak to zrobić —> http://www.kdkpro.pl/ocieplanie-pianka-pur/

Komentarze są wyłączone.