Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe jak zacząć
Sierpień 30, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
Sierpień 30, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami sprawdzamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też kwestię garaży. Obecnie jedno miejsce często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Zabytkowe, domy mają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest kluczowe. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na cenę. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza kwestia do sprawdzenia. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie warto na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas ważna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.