Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowań za wypadki
16 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Poszukiwany rzetelny i skuteczny adwokat w sprawie alimentów
21 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

W jakich sytuacjach trzeba zapłacić podatek od spadku?

Po odejściu członka rodziny, m. in. żony bądź brata, z reguły odbieramy spadek. W wybranych sytuacjach niezmiernie cieszy on spadkobierców, gdyż łączy się ze znacznymi zyskami. Wtedy należy obowiązkowo zapłacić podatek do właściwego urzędu, gdyż taką rzecz przedstawia akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba mieć na uwadze, że możemy nabyć w spadku nie tylko środki pieniężne oraz mieszkanie, lecz też niespłacone pożyczki. Jeżeli bliska osoba nie spłaci ich w czasie swojego życia, wówczas przechodzą na następnych członków rodziny. Można się przed tym niewątpliwie zabezpieczyć, m. in. wyrzekając się spadku aprobując odpowiednią umowę. Warto iść do profesjonalnego prawnika, który objaśni nam sekrety prawa i podpowie, w jaki sposób mamy działać.

Od czego konkretnie trzeba zapłacić podatek?

Przedmiotem opodatkowania są na przykład: dziedzictwo tradycyjne, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (w przypadku kiedy spadkobierca obecnie jest zlekceważony w testamencie), depozyty finansowe (w takim przypadku zmarły członek rodziny musi koniecznie oddać tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), środki inwestycyjne, jak również cały dorobek występujący w innym kraju (aczkolwiek tu w chwili otwarcia spadku spadkobierca musi posiadać polskie obywatelstwo czy być polskim podatnikiem).

Powinniśmy spłacić też podatek w takiej sytuacji, jak tylko uprawomocni się zarządzenie sądu w kwestii spuścizny. Słowem, jeżeli sąd zatwierdzi zdobycie spadku. Jeżeli zatrudniamy w owej sytuacji adwokata, to on powinien nam dać postanowienie sądu. Identycznie jest wtedy, kiedy akt notarialny poręczający nabywanie spadku zostanie zarejestrowany.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Istnieje wiele okoliczności, w których wcale nie powinniśmy pokrywać podatku od spuścizny albo darowizny. W przepisach podaje się trzy kategorie podatkowe. Do pierwszej należy najbliższa rodzina: małżonek, zięć bądź teściowie. Do drugiej przynależą wnuki siostry, ciotki lub partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy należą pozostali nabywcy spadku. Kwoty wolne od podatku są wyznaczane zgodnie z grupą, do jakiej został zaliczony następca. Dla pierwszej grupy jest to suma blisko 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, zaś dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W przypadku, jeżeli wartość spadku wcale nie przekroczy wspomnianych wcześniej kwot, w ogóle nie musimy przedstawiać żadnych załączników do urzędu skarbowego.

Zaś, jeśli zyskamy spadek, którego wartość będzie o wiele wyższa niżeli kwota zwolniona od podatku, wtedy należy dostarczyć zaświadczenie podatkowe. Mamy obowiązek zrobić to w urzędzie położonym w miejscu zamieszkania spadkobiercy w ciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia werdyktu sądu. Następnie dostaniemy opinię urzędu o wielkości podatku, który musimy uregulować w czasie dwóch tygodni. Podatek waha się w granicach od kilku do kilkunastu procent oraz zależy od zaliczenia do wybranej klasy podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Jednomyślnie z przepisami każdy spadkobierca ma szansę zaniechania nabycia majątku, przykładowo w sytuacji, kiedy po zmarłym małżonku pozostają jakieś nieuregulowane wierzytelności. Według kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca czasem może podpisać umowę z ewentualnym spadkodawcą, w jakiej rezygnuje z przejęcia majątku. Taką umowę powinniśmy poświadczyć przed otwarciem spadku oraz jest ona wykonywana w wypadku śmierci testatora. Deklarację należy bezwarunkowo ustanowić u rejenta, gdyż w innym przypadku nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba mieć na uwadze, że jednym z zasadniczych rezultatów wyrzeczenia się dziedziczenia jest pełne usunięcie ze spadkobrania dzieci, wnuków oraz innych członków rodziny. Absolutnie nie możemy też w owej sytuacji przyjąć zachowku.

Po odstąpieniu od dziedziczenia mamy możliwość prosić o przywrócenie takiego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator zapisuje nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku w ogóle nie chodzi o otrzymywanie majątku z upoważnienia określonej ustawy, tylko o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Możemy iść jeszcze raz do rejenta oraz przyjąć umowę o odtworzenie prawa do dziedziczenia.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas ma zezwolenie do napisania testamentu i odrzucenia z niego poniektórych członków rodziny, przykładowo wszystkich, którzy od lat nie byli nami zainteresowani. Prócz tego jedyną osobą wpisaną do testamentu jest ktoś spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, małżonkom i rodzicom, którzy:

  • Krótko mówiąc nie są w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie wyrzekli się majątku
  • Nie odrzucili majątku
  • Nie zostali ocenieni za niegodziwych
  • W przypadku małżonka – jeżeli nie doszło do rozpadu pożycia z winy potencjalnego dziedzica

Jeśli zaintrygował Cię ten artykuł, wejdź w odnośnik obok – www.prawnik-torun.net – a odnajdziesz o wiele więcej informacji, np. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.